Oprawa muzyczna wesela - DJ czy zespół? Co wybrać?

Dylemat dotyczący wyboru osób odpowiedzialnych za oprawę muzyczną wesela to w rzeczywistości dużo trudniejsza kwestia niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Niektórzy nie wyobrażają sobie wesela bez zespołu i muzyki na żywo. A z kolei pozostali w ogóle nie biorą pod uwagę takich argumentów.

Zapewne każdy z nas choć raz był na imprezie prowadzonej przez DJa, jak również na takiej, na której grał zespół. Dzięki temu w naszych głowach istnieje już pewien pogląd na to, kto sprawdza się lepiej. Także sami wiecie, że to kwestia indywidualnego gustu. A ten wybór – DJ czy zespół – zależy od własnych preferencji, przede wszystkim młodej pary, ale też ich rodziny oraz gości.

Według statystyk Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych – od 2019 roku to DJe wiodą prym i cieszą się większą popularnością niż zespoły. Zespoły i DJe mają trochę inne podejście do tematu zabawy i muzyki, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają i tym samym tworzą zdrową konkurencję na rynku.

Wybrałem 6 elementów, w których DJ może mieć przewagę nad zespołem. Oto one:

1. CENA

Nieprzypadkowo cena pojawia się na pierwszym miejscu – można powiedzieć, że w życiu jest niewiele zasad, a jedną z nich jest zasada zwana CCC – czyli Cena Czyni Cuda.

Przyjęło się, że DJ na wesele kosztuje mniej niż zespół – i ponad 10 lat temu rzeczywiście tak było. Jednakże obecnie stawki jednych i drugich są naprawdę zróżnicowane, a w obu przypadkach można trafić na tańsze i droższe opcje. Dlatego bez problemu znajdziemy DJów, którzy cenią się wyżej niż niejeden zespół. Jeśli jednak weźmiemy pod lupę najlepsze zespoły weselne i porównamy ich stawki z najpopularniejszymi DJami weselnymi, to faktycznie różnice cenowe wyjdą na korzyść tych drugich.

Cena za wesele jest bezpośrednio związana z liczbą wykonawców. Dobry zespół stanowi przynajmniej kilku instrumentalistów plus wokal (i to w minimalnej konfiguracji). Natomiast DJ zazwyczaj występuje sam lub ewentualnie w składzie dwuosobowym z wodzirejem. Liczba osób wykonujących oprawę muzyczną nie jest jednak jedynym elementem składającym się na końcową cenę, a stawki uzależnione są od wielu innych czynników.

Co w takim razie ma największy wpływ na wysokość wynagrodzenia? Niską stawkę najczęściej proponują osoby stawiające pierwsze kroki w branży weselnej, gdyż konkurencyjna cena to główny sposób na zdobycie klienta. Sugeruję wybierać sprawdzoną opcję, potwierdzoną dobrymi opiniami – ponieważ początkujący też mogą zapewnić Wam niezapomnianą uroczystość 😉

2. ELASTYCZNOŚĆ

Spotkałem na swojej drodze tak samo didżejów, jak i zespoły weselne, które od wielu lat każde wesele prowadzą według wypracowanego przez siebie klucza. Zdarzyło się nawet, że w niewielkim odstępie czasowym trafiałem na tę samą ekipę – już przy drugim spotkaniu niemal w stu procentach byłem w stanie odgadnąć utwory, które pojawią się jako następne (nie pytajcie, takie zboczenie zawodowe). Jedni i drudzy lecieli utartym schematem i nie zmieniali ani piosenek, ani ich kolejności. Samo w sobie to nie jest złe – aż do momentu, w którym goście przestaną pasować do tego schematu.

Moim zdaniem DJowi jest łatwiej być elastycznym – a przynajmniej jeśli chodzi o repertuar. Odtwarzamy i miksujemy gotowe nagrania, dzięki czemu w porównaniu do zespołów dysponujemy szerszym przekrojem i większą różnorodnością piosenek. Didżejowi jest też łatwiej spełniać ewentualne prośby pojawiające się ze strony gości. Zespoły muszą zdecydowanie mocniej przyłożyć się do przygotowania utworów – chociażby przeprowadzając kilka prób zanim wystąpią na żywo. Dlatego każdy z zespołów ma swoją własną, ściśle określoną bazę utworów do grania. DJ w dobie internetu ma przewagę - często utwory są w zasięgu kilku kliknięć.

Ważną składową elastyczności jest też doboru repertuaru na konkretnej imprezie. Mowa o wyczuciu jaki utwór wybrać w danym momencie z całej dostępnej bazy muzyki. Jeśli DJ posiada obszerną wiedzę muzyczną a do tego jest zaznajomiony z aktualnymi trendami, to jest w stanie umiejętnie mieszać klimaty. Przekłada się to poniekąd na zdolność odczytywania panującego na parkiecie nastroju. Bo choć ostateczne słowo co do tego jaki utwór będzie grany jako następny zawsze należy do DJa, to jednak cały czas musi on mieć na uwadze jak na dany kawałek zareaguje publika.

Kiedy zwolnić, kiedy przyspieszyć, kiedy zagrać mocniej, a kiedy delikatniej – to zadanie nie jest proste! Nauczenie się takiego wyczucia wymaga przynajmniej kilkuset godzin spędzonych za konsoletą podczas imprez. Jednak dzięki tej umiejętności DJ jest w stanie poprowadzić całą zabawę tak, aby zagrać różnorodnie, a jednocześnie cały czas mieć osoby tańczące na parkiecie. Zespoły mają tendencję do planowania całych bloków tanecznych z góry. DJ natomiast ma możliwość zmienić koncepcję danego bloku tanecznego w dowolnym momencie – w taki sposób, aby utrzymać na parkiecie jak największą frekwencję.

Elastyczność to nie tylko dobór muzyki podczas wesela. Nie dajcie sobie narzucić czyjegoś schematu – jeśli DJ czy zespół mówi, że robi coś od 5 lat i się sprawdza, to oznacza, że wcale nie jest elastyczny!

3. PRZERWY

Trzeba mieć świadomość, że śpiewanie czy granie na instrumentach przez 10 godzin to naprawdę ciężka praca. Dlatego oprócz przerw na posiłki, zespoły czasami potrzebują dodatkowego czasu na odpoczynek (a w szczególności wokaliści muszą dbać o swoje struny głosowe). Takie przerwy trwają zazwyczaj kilkanaście minut, jednak sporadycznie zdarzają się skrajne sytuacje, gdy członkowie zespołu dłużej siedzą przy stole niż pracują.

W przypadku DJów jest mniejsze zapotrzebowanie na przerwy, więc najczęściej są one ograniczone do niezbędnego minimum. Należy pamiętać, że nawet jeśli DJ będzie miał potrzebę zrobić sobie chwilę odpoczynku, to muzyka może być dalej odtwarzana. Najczęściej muzyka gra przez cały czas trwania wesela, a w trakcie podawania i jedzenia posiłków jest przyciszana i zmieniana na spokojniejszą.

4. WYKONANIE I ARANŻACJA UTWORÓW

W drugim punkcie wspomnieliśmy o różnicach w zakresie repertuaru między DJem a zespołem. Uważam, że zespoły raczej specjalizują się w jakimś konkretnym klimacie. Znalezienie kapeli, która na jednej imprezie będzie w stanie dobrze zagrać coś z repertuaru rockowego (jak ACDC), a do tego Coco Jambo - no może być problematyczne.

Dlatego oprócz samego repertuaru ważna jest także aranżacja poszczególnych utworów. Zespoły weselne często chwalą się, że ich muzyka na żywo to „jedyne i niepowtarzalne wykonanie”. Jest to oczywiście prawdą, ale spójrzmy na drugą stronę medalu.

Po pierwsze – nie każdy wokalista czuje się dobrze w języku angielskim. Dlatego zagraniczne utwory albo mogą być mało podobne do oryginałów, albo będziemy “skazani” na polskie piosenki przez całą noc.

Po drugie – nie każdy głos pasuje do każdej piosenki, a szczególnie jeśli wokalista jest przeciwnej płci niż wykonawca oryginalnego utworu. DJ też może zagrać jakiś dziwny remiks, ale i tak może okazać się on bardziej zbliżony do oryginału niż niektóre wykonania na żywo 🙂

Po trzecie – trzeba pamiętać, że muzycy i DJe to też zwyczajni ludzie i każdy z nich może się mieć słabszy dzień. W przypadku zespołu jeden zawodzący element może znacząco pogorszyć odbiór ogółu. Mimo wszystko obsługa sprzętu do miksowania jest mniej wymagająca niż gra na instrumencie. Klawiszowiec z kontuzją dłoni czy saksofonista z kaszlem będą mieć zdecydowanie trudniejsze zadanie niż DJ z tymi samymi przypadłościami.

5. SPRZĘT

Dobrej klasy nagłośnienie i oświetlenie jest gwarancją udanej imprezy. Te elementy co prawda nie prowadzą przyjęcia za nas, ale są najważniejszymi narzędziami naszej pracy – a jeśli mój mikrofon będzie dla mnie komfortowy, to cała impreza może na tym wyłącznie zyskać.

Nagłośnienie przede wszystkim powinno być dostosowane mocą do liczby uczestników wesela i wielkości sali. Na przyjęciu przecież spotykamy się również po to, aby porozmawiać przy stołach i niekoniecznie chcemy przekrzykiwać się przez całą noc. Nie będę skupiać się na aspektach technicznych i zalecał Wam zadawać pytania o moc lub producenta kolumn. Są inne kwestie dotyczące nagłośnienia, które możecie poruszyć – na przykład jeśli na Waszym weselu parkiet i stoły z jedzeniem będą w oddzielnych pomieszczeniach, to jak DJ czy zespół zamierzają rozwiązać kwestię muzyki na drugiej sali.

Tak naprawdę niewielki odsetek osób zdaje sobie sprawę jak istotną kwestią jest oświetlenie na każdej imprezie. Absolutną podstawą jest oświetlenie parkietu, gdyż gra świateł zsynchronizowana z muzyką podkręca imprezową atmosferę podczas tańców. Od paru lat coraz częściej spotykamy pary młode, które chcą mieć na swoim weselu „fajne światło”. Efekt WOW możemy uzyskać dzięki stosowaniu urządzeń oświetleniowych, którymi jesteśmy w stanie w pełni sterować (m. in. poprzez zmianę kolorów, wzorów czy ruchów).

Chciałbym założyć, że zdecydowana większość osób zajmujących się zawodowo weselami korzysta wyłącznie z profesjonalnych rozwiązań, ale niestety tak nie jest. Do czasów przed pandemią większość zespołów weselnych i DJów starszej daty nie przykładała wystarczającej uwagi do oświetlenia na imprezie. Osoby nienadążające za duchem czasu często stosowały przestarzałe albo budżetowe urządzenia oświetleniowe. Działają one wyłącznie w trybie automatycznym i są koszmarem dla fotografów, gdyż nawet przy najlepszym ujęciu retusz nie pomoże z kolorowymi kropkami na twarzy.

A oświetlenie na weselu ma też jeszcze kilka innych funkcji. Jeśli na parkiecie jest ciemniej niż w części jadalnej, to goście podczas zabawy czują się mniej skrępowani i chętniej wychodzą potańczyć. Ponadto światło może dodatkowo podkreślać przebieg wesela. Na przykład wskazuje się nim nadejście ważnego momentu (poprzez całkowite rozświetlenie lub zgaszenie świateł) albo doświetla konkretne elementy (wjeżdżający tort czy aktualnie przemawiającą osobę).

Większość DJów może pochwalić się ciekawymi stanowiskami, które mogą dobrze wpasować się w styl Waszego przyjęcia. Warto podkreślić też estetykę kabli – DJe z reguły starają się je jak najbardziej ukryć, a przy zespołach bardzo często widzimy plątaninę przewodów na scenie. Choć moim zdaniem przy zespole zbytni porządek w kablach dziwnie wygląda 🙂

6. SPOSÓB PROWADZENIA

Szczególnie wśród starszych osób można spotkać się z obawami, że DJ zrobi dyskotekę z wesela. Natomiast rola DJa na weselach bardzo mocno ewoluowała. Didżeje weselni przestali być wyłącznie od muzyki i zaczęli “wychodzić do ludzi” 😉

DJe starają się być widoczni – jeśli przemawiają, to wchodzą pomiędzy gości. Jeśli robią zabawę integracyjną albo oczepinową, to są na parkiecie. Jeśli prowadzą animacje taneczne, to bawią się razem z uczestnikami. Część z nich przebiera się, rozdaje gadżety, wymyśla atrakcje i inne efekty specjalne – a wszystko po to, aby zapewnić jak najlepszą rozrywkę.

Mam natomiast wrażenie, że zespoły raczej pozostają tam, gdzie czują się najlepiej – czyli na scenie. W ten sposób zapewniają dobrą zabawę przede wszystkim za pomocą muzyki. Należy w tym miejscu zadać bardzo ważne pytanie – czy to nie muzyka powinna być najważniejszym źródłem dobrej zabawy? Czy może sama muzyka, nawet ta grana na żywo, nie jest już wystarczającą atrakcją weselną?

W niektórych przypadkach muzyka stanowi tylko dodatek do tego całego show. Ale przeładowanie wesela atrakcjami oraz animacjami tanecznymi może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Wtedy zamiast dobrej zabawy goście zaczną czuć się przytłoczeni nadmiarem dodatkowych aktywności. A z drugiej strony może okazać się, że zaproszone przez Was osoby dokładnie tego potrzebują!

Różnorodność DJów na rynku jest ogromna. Każdy jest indywidualistą i każdy prowadzi imprezę na swój sposób. Wśród DJów pojawia się coraz więcej innowacji i autorskich pomysłów. Uważam, że to dzięki nim oraz dodatkowemu zaangażowaniu, didżeje mają więcej do zaoferowania parom młodym – dlatego obecnie są częściej wybierani na wesele niż zespoły.

PODSUMOWANKO

Także jeśli po przeczytaniu tego tekstu jest Wam bliżej do wyboru didżeja niż zespołu, to zastanówcie się jakiego typu DJa potrzebujecie. Czy będzie to showman, który co chwilę będzie wyciągać gości na parkiet, czy może konferansjer, który wyłącznie zapowie najważniejsze punkty i skupi się na muzyce. A może ktoś pomiędzy? Jeśli będziecie wiedzieć kogo szukacie, to na pewno będzie Wam łatwiej tę osobę znaleźć 🙂

Możemy wyróżnić jeden wspólny element dla DJów i muzyków, który będzie decydował o końcowym powodzeniu całej imprezy – są to posiadane przez nich umiejętności. Bogate doświadczenie, wyczucie smaku, kreatywność, pewność siebie czy przebojowość to cechy pożądane zarówno wśród jednych, jak i drugich.

Polecam przed odpowiedzią na pytanie DJ czy zespół poświęcić trochę czasu i dokładnie przejrzeć udostępnione przez nich materiały. Uwierzcie, że ze zdjęć i filmów naprawdę można wiele dowiedzieć się o stylu prowadzonych imprez. Na pewno warto też wcześniej sprawdzić opinie w internecie.

Bardzo ważna jest też swoboda w rozmowie między Wami – z jednej strony komunikacja powinna być luźna i nieskrępowana, ale z drugiej musicie czuć się pewnie i mieć świadomość, że to Wasze zdanie liczy się najbardziej, a DJ czy zespół będą szanować Wasze decyzje.