Przykładowe pytania do DJ – czyli jak przygotować się do spotkania z DJem przed weselem

Raczej wszyscy zgodzimy się, że muzyka to jeden z najważniejszych elementów na weselu. Wybór osób odpowiedzialnych za oprawę muzyczną przyjęcia to decyzja, którą przyszła para młoda podejmuje zazwyczaj na początku przygotowań do ślubu i wesela. Aby dokonać dobrego wyboru, to warto się do niego przygotować. Stąd pomysł na ten wpis - znajdziecie tu gotowe pytania do DJ.

Zakładam, że jesteście już po wstępnych poszukiwaniach didżeja i wybraliście kilku faworytów – a teraz jesteście na etapie umawiania się z nimi na rozmowę, aby ustalić szczegóły. Te pytania możecie zadać właśnie podczas takich spotkań, pomogą Wam w łatwy sposób odfiltrować amatorów od profesjonalistów. Bo jeśli traficie na prawdziwego eksperta od wesel, to nie musicie przygotowywać ani jednego pytania do DJ – po spotkaniu i tak będziecie wiedzieć wszystko, co powinniście. Startujemy!

1. Jak długo jesteś DJem? Na ilu weselach już zagrałeś?

Takie pytanie do DJ ma na celu sprawdzić jego doświadczenie. Ślub to często najważniejsze wydarzenie w życiu i wskazane jest, aby osoba prowadząca wesele znała specyfikę tego typu imprez. Często te informacje są zawarte na stronie internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. Doświadczenie DJa można też w prosty sposób zweryfikować przeglądając opinie na facebooku, mapach google czy na portalach weselnych.

Na rynku djskim mamy zarówno osoby specjalizujące się wyłącznie w weselach, jak i wszechstronnych DJów, którzy grają imprezy różnego typu. Warto dopytać czym DJ zajmuje się oprócz wesel i jakie ma w tym doświadczenie. Im więcej różnorodnych imprez, tym generalnie lepiej. Gorzej jeśli okaże się, że wybrany przez Was DJ głównie gra na szkolnych dyskotekach, a Wasza impreza będzie jednym z jego pierwszych wesel.

2. Czy jesteś też wodzirejem?

Jak wygląda prowadzenie imprezy?

Co robisz, gdy goście nie chcą się bawić?

Te pytania do DJ pozwolą Wam poznać jego styl pracy. Niektórzy z DJów czują się bardzo komfortowo pracując z mikrofonem. Inni wolą go jak najmniej używać. A jeszcze inni w ogóle nie biorą go do ręki i zabierają ze sobą osobę, która będzie się zajmować konferansjerką. Jeśli wcześniej wiecie, że Wasi goście potrzebują zachęty aby ruszyć do tańca, to potrzebujecie showmana z krwi i kości. Z kolei jeśli planujecie stonowane i spokojne przyjęcie, to lepiej nie decydować się na DJa, który co chwila będzie zagrzewać gości różnymi okrzykami.

Warto też przedyskutować te elementy wesela, za które DJ będzie odpowiedzialny (mam na myśli przede wszystkim przebieg oczepin). Zapytajcie DJa o jego preferencje i pomysły, aby dowiedzieć się czy są zgodne z Waszymi oczekiwaniami.

3. Jak często robisz przerwy?

Pamiętajcie, że wesela to nie tylko zabawa na parkiecie, ale także okazja do spotkań rodzinnych i rozmów z dawno niewidzianymi osobami. Jedni didżeje lubią zaczynać bloki taneczne z grubej rury i szybko robić krótką przerwę, inni dobrze czują się startując powoli i mając więcej czasu na rozkręcenie parkietu. Obie opcje są spoko! A to pytanie do DJ powinno Wam trochę nakreślić dynamikę przyjęcia.

4. Czy grałeś w tym miejscu wcześniej?

Jeśli DJ miał już przyjemność pracować w danym lokalu, to może dostać dodatkowego plusa. A przede wszystkim uprzedzi Was na co uważać 😃 Znając charakterystykę danego miejsca będzie w stanie je ocenić i być może podpowie Wam coś istotnego w kwestiach organizacyjnych. Później taki DJ będzie mieć ułatwioną pracę – każdy z lokali ma inny rozkład pomieszczeń, akustykę czy umiejscowienie gniazd elektrycznych, co należy uwzględnić przy instalacji sprzętu przed imprezą.

5. Czy możemy przygotować własną playlistę?

Czy robisz dedykacje i czy spełniasz prośby gości zamawiających utwory?

Czy są jakieś utwory, których nie grasz?

Chcecie mieć duży wpływ na to, co będzie grane na Waszej imprezie? Z reguły DJe zazwyczaj pozwalają na niewielką ingerencję w ich repertuar. Dla wielu didżejów przygotowanie playlisty przez parę młodą to sytuacja analogiczna do tej, w której poszlibyście do restauracji, kupili kucharzowi składniki i kazali ugotować rosół według przepisu babci, bo ona robi najlepszy 😃 Niemniej didżeje jednak nie mają problemu aby to para młoda w mniejszym stopniu decydowała o muzyce. Większość na pewno zgodzi się, abyście podesłali kilkanaście swoich ulubionych kawałków plus określili preferowane gatunki muzyczne.

Niektórzy DJe mają przygotowane swoje przykładowe playlisty hitów weselnych, które z chęcią Wam udostępnią. Ja też takie mam – zajrzyjcie na mój profil na spotify.

Jeśli chodzi o zamawianie przez gości weselnych konkretnych utworów, to tutaj każdy didżej radzi sobie różnie. Ja akurat nie mam problemu ze spełnianiem życzeń – pod warunkiem, że pasują do wcześniejszych ustaleń dotyczących muzyki z parą młodą.

Na rynku jest coraz więcej DJów, którzy kategorycznie nie zagrają disco polo. Warto dołączyć do listy pytań do DJa czy są jakieś gatunki muzyki lub pojedyncze utwory, których nie zagra. W ten sposób w dniu imprezy możecie uniknąć rozczarowania.

6. Jak wygląda umowa?

Sporządzenie umowy to absolutna podstawa każdej współpracy. Jest to przede wszystkim pisemna gwarancja, że DJ pojawi się u Was w danym terminie!

Aby umowa miała moc prawną, musi zawierać pewne konkretne zapisy – jak data czy oznaczenie stron. Umowa weselna z DJem dodatkowo powinna szczegółowo regulować ustalenia dotyczące zobowiązań (np. godziny trwania imprezy) oraz ściśle określać warunki finansowe.

Moim zdaniem warto poprosić o wzór umowy jeszcze przed spotkaniem. Wtedy będziecie mieli czas, aby na spokojnie się z nią zapoznać i będziecie mogli przygotować do niego konkrente pytania. Przed podpisaniem umowy przeczytajcie ją jeszcze raz dokładnie, aby żaden warunek was nie zaskoczył. A jeśli DJ nie chce podpisać umowy, to uważajcie – na pewno coś kombinuje!

7. Czy możesz zarezerwować dla nas termin zanim podpiszemy umowę?

Gdy dochodzi do spotkania DJa z narzeczonymi, to w wielu przypadkach kończy się ono podpisaniem umowy. Generalnie można wyróżnić dwa najczęściej spotykane podejścia DJów do kwestii rezerwacji terminów. Pierwsi dają po spotkaniu konkretny czas na zastanowienie, drudzy w ogóle nie przewidują rezerwacji. W tym drugim przypadku dopiero wpłacie zaliczki data zostaje uznana za “zaklepaną” – obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Natomiast przestrzegamy przed DJami stosującymi tzw. agresywne techniki sprzedaży. Zwroty typu „jeśli zdecydujecie się dziś, to dostaniecie rabat” albo „dostałem zapytanie na ten sam termin wesela i jutro mam już umówione spotkanie” mają na celu wymusić na was podjęcie szybkiej decyzji. Ogranicza to tym samym możliwość spotkania się z innymi DJami, którzy mogą Wam się bardziej spodobać.

8. Czy są jakieś dodatkowe koszty?

To pytanie do DJ jest ważne, bo oferta może nie uwzględniać kilku opłat. Pierwszy z takich elementów to wyżywienie. Niektórzy DJe zadowalają się jednym ciepłym daniem. Ale są też tacy, którzy zastrzegają, że mają dostawać takie same posiłki jak goście na weselu. W każdym razie DJ powinien mieć zagwarantowane miejsce przy stole.

Drugi element – transport sprzętu i przejazd na miejsce imprezy. Niektórzy DJe mają tak skonstruowane oferty, że dojazd od razu jest uwzględniony w cenie. Natomiast częściej jest on dodatkowo płatny, a kwota zależy od liczby kilometrów do przejechania.

Trzecia rzecz – nocleg. Pod tym względem polityka DJów też jest różna. Jedni wolą bezpośrednio po imprezie iść do łóżka, a po kilku godzinach snu jechać dalej; inni z kolei od razu po weselu demontują sprzęt i wsiadają do auta.

Szczerze polecam wszystkie powyższe elementy mieć zapisane w umowie.

9. Czy pobierasz zaliczkę?

Ile wynosi i kiedy trzeba ją zapłacić?

Prawie wszyscy DJe pobierają przedpłatę w celu rezerwacji terminu. Jej wysokość jest różna – może to być symboliczne kilka stówek, ale też kwota rozbita procentowo i płatna w kilku transzach. Sprawdźcie koniecznie jak jest nazwana przedpłata w umowie – czy mowa jest o zadatku, czy o zaliczce. Mimo, że te dwa zwroty brzmią podobnie, to jest między nimi zasadnicza różnica. Głównie w tym co stanie się z pieniędzmi, gdy umowa zostanie wypowiedziana przez którąś ze stron.

10. Czy jest możliwość przedłużenia wesela?

Dość często zdarzają się sytuacje, że DJ wykonał świetną robotę i rozkręcił towarzystwo do tego stopnia, że goście chcą bawić się dłużej niż planowaliście. Dlatego zadajcie DJ pytanie o warunki ewentualnego przedłużania wesela. Przede wszystkim czy w ogóle istnieje taka możliwość; a jeśli tak, to ile to kosztuje oraz jak jest naliczane.

Warto też zadbać o to, aby warunki dotyczące przedłużania wesela zapisać w umowie. Zdarzają się bowiem sytuacje, że następnego dnia DJ ma zakontraktowaną imprezę i musi skończyć pracę o konkretnej godzinie, aby starczyło mu czasu do przygotowania się na kolejne wydarzenie.

11. Czy to Ty będziesz DJem na naszym weselu?

Na polskim rynku funkcjonują agencje, które w różny sposób zarządzają swoimi DJami. Powinniście mieć możliwość weryfikacji z kim będziecie współpracować – aby nie okazało się potem, że na pytania do DJ odpowiadała zupełnie inna osoba, która nie będzie miała nic wspólnego z Waszym przyjęciem. Nie skreślajcie jednak agencji z góry! Osoba, która przeprowadzi z Wami rozmowę, z dużym prawdopodobieństwem dobierze dla Was DJa, który sprosta wszystkim Waszym oczekiwaniom. Natomiast w umowie koniecznie powinny znaleźć się konkretne dane osobowe wykonawcy. Macie wtedy gwarancję, że na Waszym weselu zagra dokładnie ta osoba.

12. Co w sytuacji, gdy ktoś z gości uszkodzi Ci sprzęt?

Czy posiadasz ze sobą zapasowy sprzęt?

Jeśli chodzi o tzw. sprzęt backupowy, to niewielki odsetek DJów oferuje takie rozwiązanie. Trzeba mieć świadomość, że zapewnienie zapasowego nagłośnienia lub oświetlenia równoznaczne jest z wyższym wynagrodzeniem dla DJa. Niemniej jednak warto zapytać DJa czy sytuacja typu zalanie konsolety przez kogoś z gości lub spalenia głośnika miała już kiedyś miejsce. A jeśli nie, to czy ma plan awaryjny w takim przypadku.

13. Czy spożywasz alkohol podczas wesela?

Faktem jest, że DJe piją coraz mniej alkoholu podczas wesel. Jeśli już, to zdarzają się symboliczne kolejki za zdrowie państwa młodych albo pojedyncze drinki. Coraz więcej DJów chce wykazać się profesjonalnym podejściem do swojej pracy i dobrowolnie odmawia nawet kropli alkoholu.

Pamiętajcie, że postawienie alkoholu na stół dla obsługi nie jest obowiązkowe. Jeśli DJ od początku twierdzi, że musi się napić w trakcie wesela, aby złapać lepszy kontakt z publiką, to radzimy dwa razy się zastanowić przed podjęciem współpracy z taką osobą.

14. Jak jesteś ubrany na weselu?

Czy ustawiasz swój baner reklamowy?

Jak wygląda Twoje stanowisko?

Przeglądając zdjęcia danego DJa zwróćcie również uwagę na wygląd jego didżejki. Czy wiecie, że pojawia się ono na drugim planie niemal na połowie ujęć z wesela? Estetycznie wkomponowane logo jest jak najbardziej w porządku, ale przestrzegamy przed wszelkiego rodzaju podświetlanymi banerami i roll-upami – zdecydowanie nie jest to fajne tło na zdjęciu z pierwszego tańca.

Tak samo DJ swoim ubiorem może dopasować się do charakteru uroczystości. Formalny ubiór w postaci garnituru czy tzw. zestawu koordynowanego to w większości standard – ale nie zawsze. Zajrzyjcie do galerii z imprez danego DJa – ona Wam wszystko pokaże. Sprawdźcie także czy na zdjęciach nie widać wiszących kabli! To szybko pozwoli zweryfikować czy DJ przykłada uwagę do estetyki.

Jest też liczna grupa DJów, którzy całkowicie przebierają się podczas wesela i stosują różnego rodzaju dodatki typu kapelusze, peruki czy okulary – ale o tym tak samo będziecie wiedzieć po obejrzeniu zdjęć z poprzednich imprez.

PODSUMOWANKO

Moim zdaniem spotkanie z DJem przed podpisaniem umowy – na żywo lub online – jest niezbędne! Obie strony korzystają na lepszym poznaniu się przed imprezą. “Chemia” między Wami może być drobnym nadużyciem tego określenia, ale generalnie istotne jest, aby DJ po prostu Wam pasował. Warto jest zatem spędzić trochę czasu na wspólnej rozmowie, gdyż łatwiej będzie Wam potem zaufać danej osobie i powierzyć jej prowadzenie Waszego wesela.

Nie bójcie się zadawać pytań! My DJe mamy świadomość, że pierwszy raz organizujecie tak ważną imprezę – macie prawo nie wiedzieć wszystkiego 🙂 Większość DJów uwielbia gadać i chętnie podzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

To już koniec mojego poradnika dotyczącego rozmowy z DJ przed weselem. Zachęcam do przeglądania wszystkich wpisów na blogu, na pewno znajdziecie tam inne, równie interesujące tematy!