DJ NA WESELE, KONFERANSJER czy WODZIREJ – kogo tak naprawdę potrzebujecie?
Czasem przeglądam portale weselne. Na jednym z nich zobaczyłem, że w kategorii “DJ na wesele” znajdowało się ponad 2500 ogłoszeń. Jeśli ja miałbym wybrać spośród takiej liczby jednego DJa, który miałby poprowadzić moje przyjęcie weselne, to... Już na starcie złożyłbym rękawice i wydelegowałbym swoją drugą połówkę do tego zadania 😉
Ten tekst powstał właśnie po to, aby ułatwić Wam odnalezienie odpowiedniego DJa na wesele. Generalnie niezależnie od tego co dokładnie robimy, to wszyscy jesteśmy nazywani didżejami weselnymi. To jest jak najbardziej w porządku – ale powinniście mieć świadomość, że różnimy się między sobą. Wiadomo, że każdy z nas jest niepodrabialną osobowością i ma indywidualny, niepowtarzalny styl 🙂 Natomiast trochę generalizując jesteśmy w stanie wskazać u DJów pewne dominujące cechy, według których możemy podzielić ich na kilka grup.
Obiecuję, że postaram się pominąć niuanse techniczne i w najprostszy możliwy sposób pokazać Wam różnice w sposobie prowadzenia przyjęć przez DJów weselnych. Na potrzeby wpisu wprowadzę pewne nazewnictwo, które niekoniecznie będzie warte zapamiętania. Po prostu będziemy tych DJów wrzucać do różnych worków, więc myślę, że warto je jakoś podpisać w celu późniejszego zidentyfikowania.
Ten tekst powstał w celu, abyście po jego przeczytaniu byli w stanie stwierdzić kogo kategorycznie nie chcecie na swoim weselu. Jak wybrać, co sprawdzić, jakie pytania zadać, na co zwrócić uwagę – takie artykuły bez problemu znajdziecie w sieci, są także i na tym blogu. Natomiast w tym wpisie chciałbym Wam pokazać w miarę pełne spektrum (a przynajmniej większą część) oprawy muzyczno-konferansjerskiej na wesele – żebyście mieli świadomość z czego w ogóle można wybierać. Celowo pominę kwestie oświetlenia, nagłośnienia i efektów specjalnych – to jest coś, co od razu zobaczycie na zdjęciach, poza tym każdy DJ zapytany o sprzęt z wielką radością opowie Wam dlaczego jego jest najlepszy 🙂
Podział nr 1 – DJ i PREZENTER MUZYCZNY
ze względu na “technikę wykonawczą” utworów
Zacznijmy od głównego trzonu naszej pracy, czyli muzyki. Nie ulega wątpliwości, że DJ to osoba zajmująca się dobieraniem i odtwarzaniem utworów. Natomiast można to robić w różny sposób – i tu chcemy wyróżnić dwie główne “techniki wykonawcze”:
- DJ – łączy ze sobą utwory w taki sposób, aby nakładały się na siebie tworząc płynność muzyczną. Przy pomocy sprzętu dopasowuje tempo, skreczuje czy dodaje inne bajery lub efekty, aby nie było przerw między utworami.
- Prezenter muzyczny (DJ niemiksujący) – odtwarza utwory jeden po drugim, lecz nie nakłada ich na siebie. Często zapowiada przez mikrofon kolejny utwór – przypomina to styl pracy radiowca prowadzącego program z listą przebojów. Utwory są najczęściej grane od deski do deski w oryginalnych wersjach.
Nasi koledzy zza konsolety grający po klubach są zdania, że prezenter muzyczny nie powinien tytułować się didżejem – gdyż nie miksuje muzyki, a jedynie ją odtwarza. Jest to swojego rodzaju odwieczny, nierozwiązywalny dylemat naszej branży 🙂 Powinniście natomiast wiedzieć, że pod hasłem “DJ na wesele” znajdziecie zarówno DJów miksujących, jak i prezenterów muzycznych. Nie wskażę Wam która opcja jest lepsza – to zależy wyłącznie od Was i Waszych preferencji. Ważne jest, aby osoba prowadząca znała się na swojej pracy, bo w każdą stronę można przesadzić. Zbyt ambitne podejście do miksowania muzyki nie zawsze wychodzi dobrze dla imprezy, tak samo jak zbyt dużo gadania przez mikrofon może zmęczyć.
DJe i prezenterzy odtwarzają “gotowe” utwory w różny sposób, ale jedni i drudzy nie mają problemu z łączeniem swoich występów z muzyką graną lub śpiewaną na żywo. Utwory są wtedy uzupełniane o wokal lub instrumenty, które wykonuje sam DJ lub dodatkowy wokalista albo instrumentalista. Być może spotkaliście się z nazwą “live act”, która potocznie oznacza połączenie DJa z muzyką graną na żywo.
Dobór repertuaru to indywidualna kwestia DJa, którą zawsze warto sprawdzić. Sporadycznie pojawiają się zarzuty, że DJ miksujący będzie grał same remixy i zrobi z wesela dyskotekę. Dementuję te plotki – oryginalne wersje utworów jak najbardziej da się miksować ze sobą, choć jest to bardziej wymagające technicznie.
Podział nr 2 – KONFERANSJER i WODZIREJ
ze względu na gadanie i prowadzenie
Drugie zadanie didżeja weselnego to prowadzenie przyjęcia przez mikrofon – a zakres takiego prowadzenia może być naprawdę różny. Po długich przemyśleniach udało mi się wyodrębnić 6 typów DJów na wesele, które scharakteryzuję poniżej.
Dla jasności zaznaczę, że będziemy opisywać sytuację, w której to jedna osoba zajmuje się wszystkim. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić te role między więcej osób (tak jak jest to chociażby u mnie – Barbarossa, czyli Grzegorz, pracuje z mikrofonem, natomiast Michał jest didżejem i zajmuje się wyłącznie muzyką).
1. DJ gadający
Nazwiemy go konferansjerem. Osoba ta używa mikrofonu w minimalnych ilościach. W praktyce sprowadza się to zapowiadania wyłącznie najważniejszych punktów wesela. Taki konferansjer zaprosi gości na pierwszy taniec, tort czy posiłek oraz wzniesie toast. Natomiast nie prowadzi żadnych zabaw. Taki DJ z reguły posiada dużą wiedzę muzyczną i zachęca gości do zabawy przez bardzo staranną selekcję repertuaru.
Zdecydowanie polecam na wesela w stylu “urban wedding”.
2. DJ zabawiający
Konferansjer to również odpowiednie określenie tej osoby. Oprócz zapowiedzenia najważniejszych elementów przyjęcia poprowadzi także oczepiny albo konkurs czy quiz w trakcie przyjęcia.
Moim zdaniem to dobry wybór na nowoczesne oraz alternatywne wesela.
3. DJ tańczący
Taką osobę nazwiemy konferansjerem lub wodzirejem, bo nawet mi ciężko wytyczyć sztywną granicę. Jest to człowiek, który zaprosi gości na najważniejsze punkty wesela, poprowadzi dla nich zabawy, a ponadto wyjdzie na parkiet i zatańczy z Wami. Może to być coś bardzo znanego (jak pociąg czy macarena), ale taki DJ może pokazać również specjalnie przygotowany układ taneczny pod konkretny utwór.
Do tej grupy należą DJe pasujący do każdego stylu wesela – warto zagłębić się w informacje na temat specjalizacji danego didżeja.
4. DJ animujący
Wodzirej albo animator to najlepsze określenie na ten typ osoby prowadzącej wesele. Jest to bardziej rozbudowana wersja didżeja z poprzedniego punktu – a różni się tym, że używa dodatkowo gadżetów na parkiecie. Do prowadzenia animacji tanecznych i zabaw wykorzystuje przebrania, a także rozdaje gościom rekwizyty, najczęściej związane tematycznie z danym tańcem. Peruki, okulary, kapelusze, kwiaty hawajskie – to coś, co najpewniej zobaczycie u niego na zdjęciach.
Didżeja animującego polecam na bardziej klasyczne przyjęcia oraz wesela z dużą liczbą dzieci – najmłodsi uczestnicy imprezy świetnie reagują na wszelkiego rodzaju gadżety!
5. DJ we fraku
Ja to nazywam klasyczną szkołą wodzirejską – elegancki strój (najczęściej frak), cylinder i laseczka to atrybuty takiego wodzireja. Ma wiele wspólnego z didżejem animującym z poprzedniego punktu, jednak jest to jego bardziej formalna wersja. W wielkim skrócie – istnieją ścisłe reguły sztuki wodzirejskiej, a bardzo duży nacisk kładziony jest na wysoką kulturę osobistą oraz nienaganną prezencję.
To idealny wybór gdy chcecie zatańczyć poloneza na Waszym weselu. Polecam także na wesela bezalkoholowe – gdyż naszym zdaniem taki wodzirej powinien mieć najlepiej opanowaną umiejętność aktywizacji różnych grup gości do zabawy.
6. DJ śpiewający / grający na instrumencie
Na początku wyodrębniając tę grupę miałem na myśli przede wszystkim prowadzenie biesiady za stołami. W tym przypadku ten DJ na wesele najczęściej łączy się z czwartym typem naszej klasyfikacji didżejów. Są także wodzireje czy konferansjerzy którzy nie prowadzą biesiady, lecz w ramach atrakcji zaśpiewa dla Was i Waszych gości romantyczną balladę podczas posiłku.
Jeśli zależy Wam na biesiadzie przy stołach, to powinniście wziąć pod uwagę, że nie każdy DJ poprowadzi przyśpiewki.
PODSUMOWANKO
Już wiecie jak różne sposoby prowadzenia przyjęcia mogą się kryć pod hasłem DJ na wesele. Mam nadzieję, że po lekturze jesteście już w stanie choć trochę odróżnić poszczególne typy didżejskie od siebie. Prawda jest taka, że wpisując w wyszukiwarkę DJ na wesele lub wodzirej na wesele odnajdziecie 99% osób zajmujących się oprawą muzyczną i prowadzeniem wesel.
Ten tekst miał na celu ułatwić Wam znalezienie odpowiedniego DJ na wesele, więc na sam koniec jeszcze jedna rada ode mnie. Mianowicie – zanim napiszecie do danego didżeja po ofertę, to poświęćcie kilka minut, aby spróbować go chociaż trochę obejrzeć w sieci. Jest to szczególnie ważne, gdy dostajecie namiar na kogoś z polecenia – jeśli komuś dany DJ się spodobał, to wcale nie musi oznaczać, że i Wam się spodoba. Na pewno warto zajrzeć na stronę internetową didżeja oraz odwiedzić jego profile w mediach społecznościowych. Na facebooku czy instagramie można zobaczyć najbardziej aktualne materiały z imprez.