Kiedy podziękować rodzicom?
Zacznijmy od tego, że podziękowania dla rodziców nie zawsze są oficjalnym punktem wesela. Część par wręcza prezenty rodzicom na uboczu, w kameralnej atmosferze, część robi to jeszcze przed weselem. Jednak jeśli akurat Wy zdecydujecie się na oficjalne podziękowania, to powstaje pytanie – kiedy to zrobić?
Tak naprawdę każda chwila jest dobra i nie ma niestosownego momentu na podziękowanie rodzicom. Na tradycyjnych polskich weselach takie podziękowania odbywały się razem z oczepinami oraz tortem, a wspólnie z nimi były ostatnim oficjalnym punktem przyjęcia. Obecnie coraz mocniej widoczny jest trend, aby ten punkt przeprowadzać zdecydowanie wcześniej. Kilka razy byłem świadkiem podziękowań dla rodziców tuż po życzeniach i wejściu gości na salę, jeszcze zanim wszyscy zasiedli do stołów. O ile takie rozwiązanie niekoniecznie będzie pasować do każdej koncepcji przyjęcia, to generalnie zgadzam się z tym, aby podziękowania odbywały się wcześniej niż po oczepinach. Z reguły rodzice na weselu starają się zostać do samego końca, więc jeśli podziękujecie im wcześniej, to będą mieli znacznie większą swobodę w późniejszych godzinach imprezy.
Nie będę rozwodzić się nad szczegółami podziękowań dla rodziców – w internecie jest masa artykułów co wręczyć na prezent. Formy też są różne – wspólny taniec, piosenka z dedykacją, przemówienie, a może wcześniej przygotowany film lub pokaz slajdów. Możliwości jest wiele. Jeśli wymyślicie własną, niepowtarzalną koncepcję na podziękowania, to pomogę wcielić ją Wam w życie. Uważam, że nikt nie zna waszych rodziców lepiej niż Wy sami, więc też zapewne najlepiej wiecie jaka forma podziękowań będzie najbardziej pasująca. Jeśli z kolei chcecie coś niestandardowego, ale sami jeszcze do końca nie wiecie co – to również Wam pomogę! Mam parę nieszablonowych propozycji na ten punkt programu. 🙂
Moim parom zazwyczaj podpowiadam, aby podziękowania dla rodziców zrobić w środku któregoś z bloków muzycznych. Tak jak wspominałem w poprzednich wpisach – ten punkt wesela możemy również potraktować jako krótką przerwę od muzyki i czas na odpoczynek dla gości. A szczególnie jeśli zamiast wspólnego tańca planujcie projekcję filmu.
Jeśli myślicie o dedykacji muzycznej dla rodziców, to polecam, aby nie łączyć jej z podziękowaniami. Po pierwsze zazwyczaj rodzice dostają od Was prezenty i nigdy nie wiedzą co z nimi zrobić. Po drugie wszystkie oczy są skierowane na Was i taki taniec wychodzi sztucznie i sztywno. Znacznie lepiej taka dedykacja sprawdza się w dowolnym momencie imprezy, kiedy nie jesteście w centrum uwagi.
A jeśli już teraz wiecie, że nie chcecie tańczyć wspólnie z rodzicami (ani tym bardziej dedykować im piosenki „cudownych rodziców mam”), to dobrym pomysłem może okazać się podanie tortu albo posiłku od razu po podziękowaniach dla rodziców. Mamy wtedy zgromadzonych wszystkich na sali, co usprawni przeprowadzenie tych punktów.
Temat podziękowań dla rodziców za nami, zachęcam Was do dalszego czytania wpisów dotyczących planu wesela. Pozostałe elementy przyjęcia: